In deze aflevering van de HRtop100 podcast spreken we met Heleen Cocu-Wassink, CHRO bij Alliander, over HR als Strategisch Transformatiepartner. Ter voorbereiding op het gesprek pakte Heleen het profiel nog eens bij waarop zij vier jaar geleden werd aangenomen. Haar conclusie? “Het stond vol met ellende: het is veel, het is moeilijk en er moet heel veel gebeuren.” Het schrok haar niet af, integendeel. Want zoals ze zelf zegt: als je een probleem ziet, is het van jou.
Die houding typeert haar leiderschap. In vier jaar tijd groeide Heleen van ‘gewone’ HR-directeur door naar lid van het executive committee en werd zij overall verantwoordelijk voor de transformatie van Alliander. Een organisatie die midden in de energietransitie staat en zich moet voorbereiden op een CO₂-neutrale toekomst met meer elektriciteit en minder aardgas. Dat vraagt om het uitbouwen, verzwaren en slimmer benutten van het net. En intern om realiseren, flexibiliseren en communiceren.
Heleen vertelt hoe Alliander veel tegelijk heeft opgepakt: zichzelf anders organiseren om effectiever te worden in wat al gedaan werd, én nieuwe capabilities toevoegen om richting de business een andere rol te kunnen vervullen. Zwaar? Absoluut. Maar, zoals zij zegt: “We zijn met heel veel, en met al die schouders kun je ook veel dragen.”
In de podcast gaat ze dieper in op werken met drie horizonnen: van klantwaarde in het hier en nu, via een effectieve organisatie, tot het energiesysteem van 2045 waarbij ze het heeft over zogeheten no regret moves. Ook deelt ze haar geloof in het model van story, style en substance: een helder veranderverhaal, voorbeeldgedrag als leider en laten zien dat het menens is. Geen ontsnappingsroutes. Dit is de richting.
Benieuwd hoe Heleen leiding geeft aan deze transitie en wat dit concreet betekent voor HR? Luister naar deze inspirerende aflevering.
Deze podcast op Spotify luisteren? Klik hier voor de hele playlist.
Wie bent u?
Heleen Cocu-Wassink.
Waar werkt u?
Lid van de Executive Committee van Alliander, met als portefeuille Business Transformatie en HR.
Waarom is het thema HR als Strategisch Transformatiepartner belangrijk voor u?
De energietransitie vraagt een transitie van Alliander en dat vraagt ook een transitie van onszelf. Ik zeg het vaker. Onze business transformatie gaat daarom zowel over het worden van een effectieve organisatie als ook over leren en presteren van medewerkers. Want wij geloven: het verandervermogen van de organisatie staat of valt met het leervermogen van de mensen.
Voor de effectieve organisatie hanteren we een zelf ontwikkeld model met 10 bollen. Zodat we alle aspecten in samenhang aanpakken.

Ik heb hierin een richtinggevende, definiërende en integrerende rol. De bollen aan de linkerkant zijn ‘van’ HR en daar geven we dus zelf invulling aan. Vanuit mijn portefeuille-verantwoordelijkheid houd ik het geheel bij elkaar. Afdelingen als Finance, Corporate & Social Affairs, Veiligheid Milieu & Kwaliteit, Digitalisering, Facilities etc. nemen de andere bollen voor hun rekening, natuurlijk samen met de business.
Leren en presteren is onderdeel van de cultuur verandering en stimuleren we o.a. via leiderschaps- en teamontwikkeling, individuele ontwikkelmogelijkheden, loopbaanpaden, prestatiedialoog en ondersteund met beleid ten aanzien van bijvoorbeeld performance management, beloning, promoties etc. Daarin houden we ‘story, style & substance’ aan als leidraad: we vertellen het (een duidelijk narratief dat terug komt in alle interne communicatie), we leven het voor en we verankeren het in beleid, processen en systemen.
Ik merk dat de benadering vanuit de CHRO rol écht toegevoegde waarde heeft, omdat in onze organisatie de inhoud heel centraal staat. Maar transformeren gaat niet over het beste idee of het slimste ontwerp; het gaat over mensen die we zo gek moeten zien te krijgen dat ze anders gaan werken. Mensen die thuis aan de keukentafel vaak een vaste plek hebben en elke dag naar hun werk komen met het idee dat ze het goede doen (anders hadden ze het al wel veranderd). Daarom transformeren we de organisatie met een koel hoofd en een warm hart, in verbinding, met een growth mindset en vanuit vertrouwen.
Niet transformeren is geen optie, want onze klanten wachten op oplossingen en onze planeet heeft het nodig dat we van fossiele brandstoffen af gaan. Het is een fantastisch klus, in een organisatie met intrinsiek gemotiveerde mensen die grote betrokkenheid tonen. Ik haal er veel voldoening uit om te zien dat we in beweging zijn. Of zoals we in ons Sinterklaasgedicht schreven:
Soms gaat het goed en soms voor geen meter, maar we doen het elke dag een beetje beter!





